Typy pokryć

TiN
Standardowa, uniwersalna twarda warstwa. W porównaniu z niepokrywanymi narzędziami podnosi ich żywotność od 300-400%. Rekomendowane użycie przy zastosowaniu chłodzenia podczas obróbki.
TiCN-MP
Zapewnia wysoką twardością i jednocześnie dobrą wytrzymałość. Jej zaletą jest niski współczynnik tarcia. Ma ona zastosowanie do frezowania stali o wysokiej wytrzymałości. Ma mniejszą stabilność temperatury - chłodzenie jest niezbędne (na przykład przy zastosowaniu emulsji).
TiAlN
Jej zaletą jest duża twardość w wysokich temperaturach, dobra odporność na utlenianie i niskie przewodnictwo temperatury. Uniwersalne zastosowanie, z naciskiem na frezowanie przy dużej prędkości bez chłodzenia. Nadaje się do frezowania twardych materiałów.
AlTiN
Ma podobne cechy jak w powłoka TiAlN, jednak wykazuje większą twardość. Duża stabilność temperatury. Zaprojektowana dla najbardziej wymagających aplikacji. Zapewnia doskonały wynik przedewszystkim w połączeniu ze stalą HSSE-PM (ASP 2030). Frezy wykonane ze tej stali są pokryte AlTiN w standardzie.
Powłoka Kolor Nanotwardość do [GPa] Grubość [µm] Współczynnik tarcia dla stali pokrytej Maks. temperatura pracy [°C]
TiN złoty 24 1-7 0.55 600
TiCN miedziany 32 1-4 0.2 400
TiAlN fioletowo-czarny 30 1-4 0.6 700
AlTiN czarny 38 1-4 0.7 900